Teori, Kavramlar

Korespondans alanı, noktası

Korespondans alanı, bir organın veya bir uzuvun kulak, el gibi mikrosistemlerde yansıdığı alandır. Bir organda veya uzuvda fonksiyon bozukluğu, enflamasyon gibi sorun varsa ilgili korespondans alanda elektriksel değişiklik olur. Korespondans alanda hassasiyet (baskı ile ağrı, acı gibi) ve bazen kızarıklık gibi gözle görülebilen değişiklikler olabilir.

Farmakolojik analog nokta

Farmakolojik drogların etkilerine benzer etki başlatabilen kulakta veya vücutta noktalardır. Kulakta valium noktası, barbiturat noktası gibi.

Hormonal noktalar

Hormonal etkili noktalardır. Kulakta östrojen noktası, prolaktin noktası gibi.

Kaybolma Sönme Olgusu (Auslöschungsfenomen)

Korespondans alana iğne batırarak sorunlu organ veya uzuvu refleks yolla tedavi edebiliriz. Tedavi sonunda korespondans alanda elektriksel değişikliğin ortadan kalkmasına kaybolma sönme olgusu denir. Bu bir seansta olabileceği gibi, birkaç seansta da olabilir.

Teknik, Uygulama

Dedeksiyon

Dedeksiyon vücut akupunktur u noktalarındaki normale göre elektriksel farklılığı, kulak akupunktur u noktalarında sorun varsa oluşan elektriksel farklılığı saptama yöntemidir. Dedeksiyon dedektör denilen aletle yapılır.

İğneler

Akupunktur uygulamalarında altın, gümüş, çelik iğneler kullanılır. Genelde altın ve gümüş iğneler kulakta kullanılır. Vücutta ise çelik iğneler kullanılır. Altın iğnelerle elektriksel potansiyel pozitife; gümüş iğnelerle negatife doğru düzeltilir. Çelik iğnelerle saat yönünde veya aksi yönde çevirme gibi yöntemlerle meridyen – organ enerjisi yatıştırılır veya güçlendirilir.

Seanslar

Bir akupunktur seansında iğneler 25 dakika takılı kalır. Haftada bir iki seans uygulanır. Bir tedavide 10 – 15 seansta netice alınır.

Dr. Mehmet Ali Gönenç


Dr. Mehmet Ali Gönenç 1974 de İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 - 2002 yıllarında Akademik Akupunktur Derneği Seminerlerine katıldı. 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin düzenlediği Akupunktur kursunu tamamlayarak T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur Uzmanı yetki sertifikasını aldı.

Bir cevap yazın