Diz Ağrıları | Akupunkturile.com

Diz Ağrıları

 

Diz eklemi insan vücudunun eklem boşluğu hacmi ve eklem kıkırdağı alanı açısından en büyük ve yapısı itibariyle en komplike eklemidir.
Diz aynı sinovyal boşluğu paylaşan tibio – femoral ve patella – femoral (kaval, uyluk kemiği ve diz kapağı uyluk kemiği) eklemlerden oluşmuştur.
Diz ekleminin yapısında eklem hareketini sağlayan kaslar ve tendonları, eklem kapsülü, eklem kapsülü içinde ve dışında ligamentler (bağlar), menisküsler (diskler) bulunur.

Diz gerek büyüklüğü gerekse karmaşık yapısından dolayı en çok ağrı oluşan eklemlerden birisidir.

Bir çok etken diz ağrılarına neden olabilir.

 

 

 
diz-agrisi-akupunktur
 
Eklem iltihapları, artritler
Dize aşırı baskı
Uyluk kaslarının zayıflığı
Menisküs yırtılmaları
Hemartroz, dizde kan birikmesi
Aşırı kilo
 
 
 
 
 

Yapılan çalışmalar akupunktur un çoğu diz ağrılarında oldukça etkili olduğunu gösteriyor. Bu çalışmalar, haftada bir-iki seans akupunktur un diz ağrısını, dizin sertleşmesini giderdiğini ve dizin fiziksel hareketini kolaylaştırdığını gösteriyor.

Dr. Mehmet Ali Gönenç

Dr. Mehmet Ali Gönenç 1974 de İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılından bu yana Akademik Akupunktur Derneği Seminerlerine katıldı. 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin düzenlediği Akupunktur kursunu tamamlayarak T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur Uzmanı yetki sertifikasını aldı.


Henüz Yorum Yok.

Yorum Yapın

Mesaj