Boyun Ağrıları | Akupunkturile.com

Boyun Ağrıları

boyun-agrisi-akupunktur

Boyun omurlarının kök sendromlarına bağlı ağrılar.

Boyun ağrıları boyun omur eklemlerinde fıtıktan, omurlardaki artroz (kireçlenme) ve osteoporozdan kaynaklanabilir.

Omurgadaki lokalizasyonlarına göre boyun ağrıları:

C 5/6 kök sendromu

C 5/6 kök sendromunda ağrı radial tarafta baş ve işaret parmağa kadar uzanır. M. Pronator Kuadratis burada işaret kastır. Hipestezi ve radiopronation reflekslerde zayıflama oluşur.
Bir skapula alata C 6 daki bozukluk için tipik bir işaret kabul edilir.
C 5/6 segmenti akupunkturda kalınbağırsak ve akciğer meridyenlerinin gidişine uyar. Tedavide önce uzak nokta olarak St 36,
kas zincirleriyle bağlantılı olarak Li 4, Li10 ve Li 15, ayrıca Lu 7 noktaları önerilir. Kontrlateral olarak Li 6 Lu 9 la beraber iğnelenir.
Segmentler kesiştiğinden üçlü ısıtıcı ve perikart meridyenlerine uyan C 7 segmenti dikkate alınmalıdır. P 6 ile T 4 ve T 1ile P 9 iğnelenir.

C 7 kök sendromu

C 7 kök sendromu üçlü ısıtıcı ve perikart meridyenleri boyunca lokalizedir. 2. ve 3. parmaklara kadar yansır. M. Triceps brakii burada işaret kastır. C 7 kök sendromunda triseps refleksi zayıflamıştır. 3. parmakta hipestezi oluşur. Tedaviye önce uzak nokta Gb 34 ile başlanır. P 6 iğnelenir. Kas zincirleri bağlamında üçlü ısıtıcı noktaları T 4, T 10, T 14 le tamamlanır. Ting noktaları P 9 ve T 1 eklenebilir.

Segmentler kesiştiğinden C 5/6 ve C 8 segmentleri dikkate alınmalıdır. Lu 7 ile Li 4 ve H 5 ile Si 4 iğnelenir.

C 8 kök sendromu

C 8 kök sendromunda üst ve alt kol ağrısı 4. ve 5. parmaklara ve orta parmağa kadar yayılır. Parmak bükücü kaslar burada işaret kastır. Parmak bükme refleksleri zayıflamıştır. Parmaklarda hipestezi oluşur. C 8 segmenti incebağırsak ve kalp meridyenleri gidişine uyar. Tedavide önce uzak nokta olarak Bl 60 iğnelenir. Sonra H 5, Si 4, Si 1 ve H 9 iğnelenir. Kas zinciri bağlamında Si 1, Si 4, Si 8 ve Si 9 eklenir. Kontralaterel olarak Si 7 ile H 7 iğnelenir.
Segmentler kesiştiğinden C 7 segmenti dikkate alınmalıdır. T 4 ve P 6 iğnelenir.

Dr. Mehmet Ali Gönenç

Dr. Mehmet Ali Gönenç 1974 de İstanbul Erkek Lisesi'nden mezun oldu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi'nden mezun oldu. 1998 yılından bu yana Akademik Akupunktur Derneği Seminerlerine katıldı. 2009 yılında Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin düzenlediği Akupunktur kursunu tamamlayarak T.C. Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur Uzmanı yetki sertifikasını aldı.


Henüz Yorum Yok.

Yorum Yapın

Mesaj